Specifika práce asistenta pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněním
Asistent pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněním se zrodil z tzv. romského pedagogického asistenta – nástroje převzatého z Velké Británie, kde fungují tzv. „Ethnic asistents“.
V dnešní době tuto profesi vykonávají často i neromové, protože skupina žáků se sociálním znevýhodněním zahrnuje širší skupinu dětí (kromě romských dětí také děti cizinců či děti z nepodnětného anebo problematického rodinného prostředí bez ohledu na etnicitu).
V každém případě je velikou výhodou, pokud asistent dobře zná prostředí, z něhož žáci se kterými pracuje pocházejí a lze jen doporučit, aby škola při výběru asistenta brala v potaz kromě jeho odborné kvalifikace také jeho zkušenosti a osobnostní kvality.
Náplň práce
Náplň práce asistenta pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněním by měl stanovit ředitel školy s ohledem na potřeby jednotlivých dětí.
Hlavní činností asistenta pedagoga je pedagogická asistence učitelům při výuce, pomoc žákům a jejich rodičům při aklimatizaci na školní prostředí, zapojení kulturně specifického prostředí žáků do vzdělávacího procesu ve škole, pomoc žákům při přípravě na vyučování, spolupráce s učitelem při komunikaci s rodiči žáků a s komunitou v místě školy.
Kvalifikace a plat
Asistent pedagoga musí v rámci získání odborné kvalifikace absolvovat tzv. kvalifikační studium pro AP v rozsahu nejméně 80 hodin + 40h praxe na vybrané ZŠ. Kvalifikační studium má za cíl seznámit asistenta se základy pedagogiky, legislativním ukotvením pozice AP a poskytnout mu základní informace a doporučení o spolupráci s učiteli.
Platové zařazení asistenta pedagoga ve školách zřizovaných státem, krajem, obcí a svazkem obcí ve smyslu nařízení vlády č. 469/2002 Sb., ve znění nařízení vlády č. 331/2003 Sb., katalog prací č. 2.16.3, se uskutečňuje na základě nejnáročnějších požadovaných činností a odborné kvalifikace. Platové zařazení je možné od 4. do 8. platové třídy podle požadavků školy a školského zařízení na náročnost vykonávané práce. Asistent pedagoga je pedagogickým pracovníkem, proto mu náleží platový tarif podle přílohy č. 2 nařízení vlády č. 330/2003 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a 8 týdnů dovolené.
Míru přímé pedagogické činnosti stanoví asistentu pedagoga ředitel školy nebo školského zařízení v rozpětí 20 až 40 hodin týdně podle potřeby školy či školského zařízení.