home
logo facebook

Podcasty

V podcastové sérii Te merav vám Máša Podlahová Bořkovcová skrze jednotlivé autory představujeme romskou literaturu, jak se na území býv. ČSR formovala od 60. let 20. stol. až po současnost. Součástí podcastů jsou stručné životopisy autorů, rozhovory s nimi a ukázky z díla čtené v romštině i v češtině.

Te meravy publikuje Nová škola, o. p. s. díky podpoře Úřadu vlády ČR a Velvyslanectví USA v Praze.

 

  • Te merav #1: Stáňa Miková a Elena Lacková

 V prvním díle podcastu o romské literatuře se budeme věnovat životu a dílu dvou romských autorek. Dozvíte se například, jak se dařilo Eleně Lackové, první vysokoškolsky vzdělané Romce, kloubit život tradiční romské ženy a krajské osvětové pracovnice při ONV anebo jakými jazyky a o čem píše Stáňa Miková.

Nová škola, o. p. s. · Te merav #1: Stáňa Miková a Elena Lacková

 

  • Te merav #2: Eva Danišová

Do druhého dílu podcastu o romské literatuře naše pozvání přijala Eva Danišová. Uslyšíte ukázky z Eviny rozmanité tvorby, dozvíte se, odkud Eva čerpá náměty, v jakých jazycích píše, co a jak nejraději překládá a také jaké knihy má sama nejraději.

Nová škola, o. p. s. · Te merav #2: Eva Danišová

 

  • Te merav #3: Tera Fabiánová

Ve třetím díle Te meravu se budeme zabývat životem a dílem Tery Fabiánové. Dozvíte se, jaký byl impulz pro první díla psaná v romštině a jak první psané texty vypadaly. Čím si Tera získala romské ženy a speciální rubriku v Romano ľilu. A jak se jí podařilo oslovit šedou zónu tehdejšího československého obyvatelstva.

Nová škola, o. p. s. · Te merav #3: Tera Fabiánová

 

  • Te merav #4: Iveta Kokyová

 Hostem Te meravu je poprvé spisovatelka Iveta Kokyová. V tomto díle se budeme věnovat zajímavým momentům jejího života, jejím rozmanitým profesním zkušenostem i Ivetině studiu, které nejdříve skončilo relativně brzy, aby si ho dokončila už jako několikanásobná babička. A uslyšíte ukázky z její tvorby v romštině.

Nová škola, o. p. s. · Te merav #4: Iveta Kokyová, romsky

Nová škola, o. p. s. · Te merav #4: Iveta Kokyová, česky
 
 
  • Te merav #5: Iveta Kokyová podruhé

Iveta Kokyová přichází podruhé do Te meravu. Tentokrát budeme mluvit osobněji, o Ivetě a její rodině. O té, ze které pochází, i o té, kterou sama založila. Jaké tradice a zvyky předává dál, které naopak opustila a které přijala odjinud. A co pro ní znamená být Romka.

Nová škola, o. p. s. · Te Merav #5: Iveta Kokyová podruhé, česky

Nová škola, o. p. s. · Te Merav #5: Iveta Kokyová podruhé, romsky