home
logo facebook

Blíží se vyhlášení vítězů 16. ročníku Romano suno, ceny předá Táňa Fischerová

11. prosince převezmou z rukou Táni Fischerové a kulturní atašé velvyslanectví USA Sherry Keneson-Hall ocenění mladí romští autoři v rámci šestnáctého ročníku literární a výtvarné soutěže Romano suno.


Kapacita sálu je omezená, proto pokud máte zájem akce se zúčastnit, kontaktujte prosím koordinátorku akce Marii Bořkovcovou (tel.: 774 498 194; email: marie.borkovcova@novaskolaops.cz).


Smyslem soutěže je umožnit romským dětem a náctiletým popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost psané podoby romštiny – jazyka, který se ve veřejném prostoru běžně nevyskytuje. Většinové společnosti pak přibližuje svět romských dětí a zvyšuje povědomí o možnostech romštiny jako plnohodnotného jazyka.

Soutěže se každoročně účastní stovky dětí ze základních a středních škol po celé republice. „V letošním roce dorazilo do Nové školy 338 příspěvků. Porota vybrala 30 vítězů, své ceny letos dávají také středoškoláci. A nakonec – zvláštní ocenění udělí i tradiční sponzor Romano suna, pan Babšický z Českých kamenolomů,“ uvedla koordinátorka akce Marie Bořkovcová.

Hodnotit práce v Romanu sunu je pro mě hlavně příležitostí nahlédnout do duše romských dětí a náctiletých, kteří nebojácně popisují svou každodenní drsnou realitu. I když soutěžící zasílají také spoustu veselých příspěvků, které co do kvality romštiny mohou být klidně lepší, drsné příběhy z ubytoven, dětských domovů a nepřátelského školního prostředí se mi zadírají pod kůži a zůstávají se mnou dávno po ukončení soutěže,“ popisuje svou zkušenost porotkyně Karolína Ryvolová.

Slavnostní závěrečný ceremoniál, spojený s představením sborníku oceněných prací, proběhne ve středu 11. 12. 2013 od 10:00 do 12:00 v Americkém centru (Tržiště 13, Praha 1). Porotci, romské i neromské osobnosti kulturního života, kteří nad stovkami textů a obrázků strávili nejeden večer, se zde setkají s autory oceněných děl, kteří jsou možná na začátku téže cesty. Na setkání zahrají Funky Brothers, Pavlína Matiová a Milan Horvát.

V literární porotě letos zasedly romská básnířka Renata Berkyová, publicistka a romistka Karolína Ryvolová, romská prozaička Iveta Kokyová a Věra Cvoreňová, která má velké zkušenosti z klubů pro děti. Výtvarné příspěvky hodnotili dva výtvarníci: Ladislava Gažiová a Antonín Střížek.


Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde.