home
logo facebook

Podcasty

Podkasty Vaker romanes jsou pro každého, koho zajímá Romský jazyk a literatura. Dozvíte se základní informace i pár zajímavostí. Cílem zatím dvoudílného seriálu je vás nalákat do toho světa plného příběhů a zajímavých osudů.

Podkasty provází Žofie Látalová. Jejími hosty jsou antropoložka a etnoložka Markéta Hajská a autorka a romistka Iveta Kokyová.

V prvním díle s Markétou Hajskou projdeme základy Romského jazyka. Kolik má romština pádů? Kde se vzal tento exotický jazyk u nás, ve střední Evropě? Čekají vás i ukázky různých dialektů.

Nová škola, o. p. s. · Vaker Romanes - Romský jazyk

 V druhém díle podkastu Vaker romanes jsme si položili s Ivetou Kokyovou otázky jako: Kdo byli první romští spisovatelé v tehdejším Československu, co předcházelo tomuto literárnímu odhalení? Kde najdete literaturu Romů dnes?

Nová škola, o. p. s. · Vaker romanes - literatura Romů
 

Ve třetím díle podkastu Vaker romanes se dozvíte, jaký měla politika vliv na začátky publikování romské literatury ve světě a kde se publikovalo nejdřív? Které autory a knihy byste měli poznat? Na otázky Ivety Kokyové odpovídá romista Jan Červenka.

Nová škola, o. p. s. · Vaker romanes - o romské zahraniční literatuře