home
logo facebook

Putovní výstavu v Ostravě doprovodilo i čtení vítězných příspěvků. Co o tom napsala jedna z účastnic?

Ve dnech 1.- 30.11. proběhla zjednodušená verze putovní výstavy také  v městské knihovně v Ostravě -Vítkovicích (www.kmo.cz). Výstavu doprovodilo čtení toho nejlepšího z letošního ročníku spojené s debatou o soutěži, o romštině i o postavení Romů v současnosti.

Účastníky byli žáci 7. a 9. třídy ZŠ Šalounova, studenti denního i dálkového studia oboru sociální péče SŠ Zdeňka Matějíčka a děti z nízkoprahového zařízení Jekhetane (společně), o.s. Dvě hodinová čtení s debatou proběhla dopoledne, jedno odpoledne.

Jak akce probíhala se můžete dočíst v článku, který pro noviny Romano hangos (číslo 19/ ročník 14, vyšlo 29. listopadu 2012) napsala jedna z účastnic:

Praha, Brno, Ostrava – mezigenerační setkání s romskou literární soutěží Romano suno

Někdy v létě jsem si přečetla v RH o literární soutěži Romano suno. Realizátoři soutěže pobízeli čtenáře, aby napsali své vzpomínky z dětství , nebo libovolný jiný příspěvek v romštině.

Vzpomněla jsem si, jak jsem před pětačtyřiceti lety nastoupila do školy a napsala jsem text E cikňi čhajori pal e Slovensko, který jsem do soutěže poslala. 

Paní Šebová z Prahy, která pracuje v obecně prospěšné společnosti Nová škola a organizuje literární soutěž Romano suno, mě na podzim k mé velké radosti oslovila, zda bych přečetla svůj krátký článek v Městské knihovně v Ostravě-Vítkovicích na besedě pro romské žáky 9. třídy místní základní školy Šalounova. 

Protože já také dálkově studuji v Ostravě (dojíždím z Brna), obrátila jsem se na svoji třídní učitelku, paní Červeňákovou, a nápad byl na světě – přijmu pozvání a na setkání vyrazíme společně i s mými spolužáky z denního studia oboru Sociální péče na střední škole Zdeňka Matejíčka.

Setkání, které se uskutečnilo 21.11., bylo opravdu jako kdyby se sešla rodina po několika letech. Všichni jsme se přivítali. 

Úvodní slovo si vzala p. Šebová a nastínila nám program besedy. Pokračovali její přátelé a spolupracovníci – David Tišer a Brigita Karolyová. David, který je stejně jako Bára studentem romistiky, nám představil jednu ze svých mnoha aktivit – romské divadlo, které s Brigitou dělají – a pak už se pustili do čtení. Četli v romštině a pak v češtině texty, které se v soutěži Romano suno umístily na prvních třech místech. Já jsem byla vyzvána ke čtení svého textu.

Napadlo mě přehodit si článek s Bárou – ona četla v romštině a já četla v češtině. Takto studenti mohli slyšet, že nejenom rodilý mluvčí dokáže číst v romštině. Četla krásně plynule a já jsem dětem řekla: „Slyšeli jste ji“? Po čtení následovala volná debata o romštině a dobrovolníci si zkusili pár textů nahlas přečíst.

Hosté z Prahy vyzvali děti i studenty SŠ, aby také někdy něco do soutěže Romano suno napsali a informovali je, že 12.12. 2012 bude v Praze slavnostní vyhlášení vítězů letošního ročníku . Budou tam zajímavé ceny a dorazí snad i hosté jako například zpěvák rapper Rytmus.

Dopolední setkání jsem společně zakončili písní Tosara a potleskem. Já se moc těším na setkání v Praze s Davidem, Brigitou a s Bárou.

Poděkování Městské knihovně Ostrava – Vítkovice 

Ačhen Devleha

Podhradská Květoslava